Program 2017

NF Tranås program för 2017 är nu publicerat och finns att läsa i vårt arkiv här på hemsidan! Klicka här för att läsa det direkt. Programmet har även tryckts och skickats via brev till våra medlemmar.

Vi kommer under 2017 att bland annat hålla i föreläsningar om höghastighetsbanan, arrangera en klädbytardag, göra en utflykt till Romanäs udde, besöka Zinkgruvans gruvmuseeum utanför Askersund och anordna en föreläsning med journalisten Arne Müller.

KORRIGERING: En uppdatering angående datum, tid och plats har emellertid gjorts för programaktiviteten ”Naturseminarium om hyggesfritt skogsbruk” i detta digitala program. Denna aktivitet kommer att äga rum vid Fällan Hallingstorp, utanför Tranås, den 8e maj, med samling och samlad åkning från Säby kyrka kl 18:00. Skriv gärna in detta i era fysiska program.

Titta igenom programmet och förbered er för flera trevliga och lärorika upplevelser i och om naturen!

 

Kommentera

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.