Årsmöte 2018

Den 25 mars höll NF Tranås sitt årsmöte vid Falla Spelt & Bagarbod. 21 medlemmar, inklusive styrelsen, närvarade. Ordförande för mötet var Ann-Britt Trygg och sekreterare Suzanne Schöblom. Samtliga 9 tidigare ledamöter omvaldes, samt ordförande Märta Svärd, och ett nyval av Carl Hermelin från Aneby gjordes.

De närvarande antog ett uttalande från mötet om ett inrättade av ett naturvårdsråd i Tranås, något som i dagsläget saknas men som finns i flera andra kommuner i länet. En kort summering av NF Tranås segrar, delsegrar och framgångar under 2017 lästes även upp och godkändes. Läs uttalandet om ett naturvårdsråd genom att klicka här och om föreningens framgångar här.

 

Kommentera

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.