Styrelsemöte: Halvårsprogram

Nedan följer ett sammandrag från NF Tranås styrelsemöte den 23/1-2024.


  • Föreningens årsmöte kommer hållas den 17/3 kl 15:00 vid Falla Spelt & Bagarbod. Kallelse och handlingar kommer senare.

  • Arbetet med programmet för (våren) 2024 är i slutfasen! En nyhet är att vi beslutat att enbart fastställa aktiviteter för våren, för att underlätta arbetet och lämna mer spelrum på hösten. Vi planerar bl.a. för en exkursion till Omberg och att besöka Tranås kommuns växthus.

  • Styrelsen planerar även att engagera sig i EU-valet den 6-9 juni, för att sätta miljö- och klimatfrågorna på tapeten och för att uppmana Tranås- och Anebyborna att rösta.

  • Studiecirkeln ”Klimatet: från ord till handling” avslutades med ett givande samtal med Tranås kommuns miljöstrateg Annsofie Sarenäs. Bland annat diskuterades svårigheterna och trögheten i politiskt arbete.

  • Sommenutställningen är tillsammans med bilder av Gunnar Lundquist ute på biblioteksturné i länet. Under februari kommer dessa ställas ut på Öxnehaga bibliotek.

  • Spår i Skogen arrangerar ytterligare en aktivitet i Gällerstena i Ydre den 17/2! Denna gång med fokus på skogsbruk med häst, där flera hästkörslar kommer närvara. Man kommer även sjunga sånger och bjuda på mat. Läs mer på deras hemsida.

  • Nästa möte: 27/2 kl 18:30 vid Falla Spelt & Bagarbod.

Mötet avslutas.

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.